بی تحرکی کودکان در دوران کرونا
با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

یکی از دغدغه های این روزهای خانواده ها علاوه بر کرونا ، بی تحرکی کودکان هست که در پی قرنطینه و آنلاین شدن آموزش ها اتفاق افتاده؛
کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی، تماشای تلویزیون، الگوی غذایی نامناسب و آنلاین شدن آموزش ها باعث شده که کودکان و نوجوانان دچار اضافه وزن و چاقی شوند.
فعالیت روزانه کودکان در مدرسه یا بیرون از منزل تا قبل از این بیماری باعث سوزاندن بخش زیادی از کالری دریافتی آنها از غذاها می شد، اما خونه نشینی این روزهای کودکان باعث افزایش وزن آنها و در پی آن عوارض جسمی و روحی این چاقی و اضافه وزن شده.
به همین دلیل ما در این مقاله چند راهکار ساده و در دسترس برای افزایش فعالیت بدنی کودکان در منزل را بهش اشاره کردیم که بتوانیم هم ارتباط خوبی باهاشون برقرار کنیم و هم آنها را مشتاق به انجام فعالیت بدنی کنیم.

نقاشی با پا

نقاشی با پا

شما می توانید با استفاده از چند مداد رنگی و چند کاغذ سفید این کار را با کودکان خود انجام دهید و باعث فعالیت روزانه آنها شوید.

پانتومیم تصویری

پانتومیم

یکی از بازی های مهیج که می توانید به صورت فردی و گروهی انجام دهید پانتومیم هست . در این بازی کسی که نقش اجرا کننده را دارد یک کلمه رو انتخاب می کند و بدون اینکه صحبتی کند با استفاده از حرکت بدن آن کلمه را نمایش می دهد و فرد یا افراد مقابل باید حدس بزنند که آن چه کلمه ای هست.

طناب زدن

فواید طناب زدن

طناب زدن هم ورزش ارزان و در دسترسی هست و هم به افزایش سوخت و ساز و فعالیت بدنی فرزند شما کمک می کند.

به کمک طناب زدن مداوم می توان در هر ساعت  ۷۲۵ کالری سوزاند ، این میزان کالری سوزانده شده باعث لاغری می شود.

از فواید طناب زدن می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مناسب برای چربی سوزی کامل بدن

بهترین تمرین هوازی

بهترین تمرین استقامتی

شکل دهی به تمام اندام های بدن

تقویت ماهیچه ساق و ران ها

بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی بدن

موجب سلامت قلب و عروق 

بارفیکس

بارفیگکس کودکان

یکی دیگه از ورزش هایی که در منزل می تونید به راحتی انجام بدین بارفیکس هست، با نصب بارفیکس در چارچوب اتاق می تونید فرزندتون را تشویق کنید که در منزل اوقات فراغت و بیکاری خودش را به جای گذراندن در فضای مجازی ورزش کند و لذت ببرد.

صندلی موزیکال

صندلی موزیکال

حتما تا به حال در مدرسه ای این بازی را انجام دادین یا در مسابقات این بازی رو دیدین ؟!  یک بازی مهیج و پر از هیجان و فعالیت بدنی که می توانید با اعضای خانواده و مخصوصا کودکان آن را انجام دهید.
می توانید برای اینکه انگیزه افراد را برای انجام این بازی بالا ببرید ، جایزه ای را هم در نظر بگیرید.
شما با استفاده از تعدادی صندلی (که تعداد صندلی از تعداد افراد یک عدد کمتر در نظر گرفته میشه)
و با پخش یک موزیک شاد می تونید این بازی را انجام بدید، افراد شرکت کننده با پخش موزیک دور صندلی می چرخند و با تموم شدن موزیک باید افراد بر روی صندلی بنشینند و هر کدام از افراد که نتونست صندلی را برای نشستن پیدا کنه از بازی خارج می شود.

پرتاب توپ داخل سبد

 

پرتاب توپ در سبد

یک بازی باحال و حتی گروهی که با استفاده از چند توپ رنگی و چند سبد می توانید این کار را انجام دهید.
یکی از مزیت های این بازی افزایش تمرکز حواس و هماهنگی بیشتر ذهن و جسم فرد می شود.

رقصیدن

رقص کودکان

رقصیدن هم فعالیت بدنی محسوب می شود و هم اینکه انرژی جسمانی و روانی فرزند شما را بالا می بره، با پخش موزیکی شاد و دارای انرژی مثبت در منزل فضایی را فراهم کنید که هم فعالیت بدنی داشته باشید هم انرژی ذهنی و روانی شما افزایش پیدا کند و هم چنین انرژی های منفی و افکار منفی از شما دور شود. 

حدس اشیاء

 

حدس اشیاء

شما با پوشاندن چشم فرد و حدس اسم اشیاء ای که به آنها می دهید یک بازی فکری جالب رو تجربه کنید.

 

فراموش نکنید که تعامل بیشتر شما با کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می شود و مشتاق می شوند که اغلب زمان خود را با شما بگذرانند در صورتی که به عنوان یک دوست صمیمی و عاشق بازی با آنها رفتار کنید؛ 
کودکان نیاز به توجه و محبت دارند و خانواده اولین جایی هست که باید به این نیاز پاسخ داده شود.پ

س مهم ترین نکته این هست که اولین و بهترین دوست کودک تون باید خود شما پدر و مادر باشید. وقتی بهترین دوستش شدید از شما الگو می گیره و تاثیر می پذیره، در اون صورت دیگه شما می تونید مربی و الگوی خوبی براش باشید.

آنلاین مشاوره بگیر

دوستای عزیزم برای استفاده از تیم قوی مشاورین تغذیه ی “ایت نت” در زمینه ی رژیم های غذایی کاهش وزن و افزایش وزن کودکان و نوجوانان- افزایش سطح ایمنی کودکان و نوجوانان-پیشگیری از حساسیت های فصلی کودکان و …..می تونید از طریق لینک بالا اقدام کنید. اگر که مطالب براتون مفید و کاربردی هست می تونید برای دوستان تون ارسال کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
فریبا کرمی
فریبا کرمی هستم مدیر وبلاگ ایت نت به تولید محتوای کاربردی و رفع دغدغه های روزانه در حوزه غذا و آشپزی و سبک زندگی سالم علاقه دارم.

  راه های سم زدایی بدن

  مقاله قبلی

  کرونا و بی تحرکی کودکان ۲ ( قسمت دوم )

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید