رژیم غذایی غیر اصولی چه عوارض و مشکلاتی ایجاد می کند؟!
با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

رژیم غذایی در واقع به معنای تغییر سبک زندگی است نه تحمل یک دوره سختی و رنج و بعد دوباره برگشتن به همون فرد قبلی با عادت های قبلی! هدف این هست که سبک زندگی ما تغییر کنه و تبدیل به فردی جدید با عادت های رفتاری جدید بشیم که بهمون کمک کنه و ما را به اون هدفی که می خواهیم برسونه و این هم یک فرآینده که به صورت آهسته رخ میده؛ پس اگر میخوایم سریع یک سری تغییرات را در خودمون ایجاد کنیم که مثلا لاغر بشیم یا چاق بشیم یا هر تغییر دیگری، این کار باعث بروز آسیب های جدی و در عین حال تحمل یک دوره رنج و فشار و سختی میشه که بعد از گذشت مدتی کوتاه از عهده اش بر نمی آییم؛ خسته میشیم و رهاش می کنیم.

رژیم های غذایی خودسرانه و غیر اصولی چون از قاعده ای که بالا در موردش صحبت کردیم پیروی نمی کند باعث ایجاد مشکلات و عوارضی در بدن می شود که چند مورد را بهش اشاره می کنیم :

۱-مشکلات گوارشی : یکی از مهم ترین عوارض رژیم های غیر اصولی و خودسرانه؛ مشکلات گوارشی مثل اسهال یا یبوست هست. رژیم های غذایی غیر اصولی جریان گوارش را به شدت تغییر می دهد و مسائلی چون یبوست یا اسهال را با خود به دنبال دارند.

۲-محروم شدن بدن از مواد مغذی : وقتی رژیم غذایی شما اصولی و حساب شده نباشد با کمبود دریافت مواد مغذی مثل کلسیم، آهن، ویتامین D، ویتامین B-12 و …بدن دچار مسائل و مشکلاتی مثل :

کاهش انرژی

ریزش مو

خستگی شدید

شکنندگی موها و ناخون

کاهش عملکرد سیستم ایمنی

 و تضعیف استخوان ها و پوکی استخوان می شود. مثلا اگر لبنیات از رژیم غذایی شما حذف شود بدن دچار کمبود کلسیم می شود؛ پس مهم ترین موضوع این هست که برنامه غذایی و رژیم غذایی را از یک مشاور تغذیه با تجربه و قابل اعتماد دریافت کنید.

۳-سوختن عضله به جای چربی : وقتی برنامه ی غذایی که استفاده می کنید خود سرانه است و تحت نظر یک متخصص تغذیه نیست؛ شما نمی دونید این کاهش وزنی که داشتید عضله از دست دادید یا چربی!!!اگر خیلی سریع کالری دریافتی خودتون را کم کنید، بدن را مجبور می کنید تا برای تامین انرژی بافت عضلانی را نیز بشکند؛ با از دست دادن بافت عضلانی باید با فرم زیبای بدن خودتون خداحافظی کنید. ولی با برنامه ی غذایی اصولی و صحیح شما چربی از دست می دهید نه عضله! و این موضوع در حین رژیم بررسی می شود که شما حتما چربی از دست داده باشید.

۴- کم آبی بدن : در رژیم های غیر اصولی که منجر به کاهش وزن شدید می شوند در ۲ هفته ی اول بدن شما به شدت آب از دست می دهد که منجر بروز عوارضی مثل یبوست، سر درد، گرفتگی عضلات و بی انرژی بودن می شود.

۵-احساس گرسنگی زیاد : وقتی که از برنامه ی غذایی خودسرانه استفاده می کنید سطح هورمون لپتین(هورمون کنترل سیری و گرسنگی) دچار نوسان می شود. وقتی سطح لپتین طبیعی باشد به مغز می گوید چه زمانی بدن تان به اندازه چربی دارد و این نشانه ای است برای مغز که اعلام سیری کند. ولی در رژیم های غذایی غیر اصولی سطح نا متناسب لپتین باعث ایجاد وسواس غذایی می شود در این شرایط بیشتر احساس گرسنگی خواهید کرد و احتمال پرخوری بالا می رود.

۶-آسیب به پوست : در واقع در رژیم های غذایی خودسرانه بافت چربی زیر پوست کم می شود که منجر به آسیب به پوست و چروک شدن پوست می شود.

۷-خطر سنگ کیسه صفرا : کیسه ی صفرا دارای صفرایی است که کبد می سازد. کیسه ی صفرا، صفرا را در روده ی کوچک آزاد می کند تا مولکول های چربی را در آنجا بشکند. کاهش وزن سریع خطر شکل گیری سنگ های کوچک در کیسه ی صفرا را افزایش می دهد. این سنگ ها منجر به گرفتگی می شوند که برای درمان مجبور به برداشتن کیسه ی صفرا با جراحی می شوید. 

این ها عوارض و مشکلاتی هست که رژیم غذایی غیراصولی برای بدن ایجاد می کند، در واقع باید عادات و سبک غذایی مون تغییر کنه. یک تغییر پایدار و اصولی برای همیشه در رفتار و عادات مون؛ پس فریب وعده های دل فریب و کوتاه مدت را نخوریم و اگر به هر دلیلی می خواهیم برنامه ی غذایی داشته باشیم بهتره از یک فرد متخصص و با تجربه که علم این کار را دارد مشاوره و راهنمایی بگیریم. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
فریبا کرمی
فریبا کرمی هستم مدیر وبلاگ ایت نت به تولید محتوای کاربردی و رفع دغدغه های روزانه در حوزه غذا و آشپزی و سبک زندگی سالم علاقه دارم.

  چرا برنج ایرانی مصرف کنیم؟!

  مقاله قبلی

  خواص و فواید دمنوش های طبیعی و سالم

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید