سم زدایی بدن
با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

شاید بهتر باشه اول بدونیم که سموم چجوری وارد بدن ما میشن؟!؟

از ۲ طریق سموم وارد بدن میشن؛ بخش بزرگی از این سموم مثل مواد به جا مانده از سموم گیاهی و آفت کش ها، فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا، انواع دخانیات و آلودگی های صنعتی از خارج وارد بدن انسان می شوند و دسته دوم مثل سمومی که از تجزیه مواد غذایی و داروها در بدن تولید می شوند؛ حاصل تجزیه مواد در بدن هستند:

هوایی که تنفس می کنیم و غذایی که می خوریم

نوشیدنی ها و داروها 

فشارهای جسمی و روحی 

لوازم آرایشی و بهداشتی مثل اسپری های ضد عرق، لامپ های فلورسنت و قندهای تصفیه شده

مواد نگهدارنده و مواد افزودنی موجود در غذاهای کنسرو شده

 تابش امواج مغناطیسی به بدن از طریق تلفن همراه که امروزه به سادگی در دسترس همه ی افراد است.

و فلوراید و کلر موجود در آفت کش ها به راحتی با آب مخلوط شده و وارد بدن انسان می شوند.

همه ی این موارد باعث میشن سموم در بدن انسان تولید  و به ارگان های بدن آسیب برسانند.

وقتی سموم و آلاینده ها وارد بدن می شوند، ابتدا کبد و سپس کلیه ها اقدام به جذب آن ها از طریق خون می کنند و در مرحله بعد به کمک مکانیسم های مختلف این سموم را به خارج از بدن هدایت می کنند که به این روند، پاکسازی خون یا سم زدایی بدن گفته می شود. سم زدایی بدن به هضم بهتر غذا و کسب انرژی کمک می کند و باعث می شود که فرد احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشد. طبق معمول مهم برای ما راهکار و حل مسئله هست: که امروز به چند راهکار ساده و عملی برای دفع سموم بدن و پاکسازی بدن اشاره می کنیم:

۱-صبح را با یک لیوان آب ولرم و آب لیمو شروع کنید.

خوردن یک لیوان آب ولرم و آب لیمو ناشتا به دفع سموم بدن کمک می کند.

روزتان را با یک لیوان آب ولرم و لیموی تازه(یا آب لیمو خونگی) شروع کنید. البته اگر به ریفلاکس اسیدی مری یا زخم معده دچار نیستید! پس از بیدار شدن، یک عدد لیموی تازه را داخل یک لیوان آب بچکانید و با خوردنش دستگاه گوارشتان را مجبور به فعالیت بیشتر کنید.

۲-سونا 

سونا، یکی از راه های دفع سموم بدنسونا راه مناسبی برای افزایش تعریق و خروج سموم از بدن است. 

۳-مصرف فراوان میوه و سبزیجات تازه 

یکی از راه های دفع سموم بدن، مصرف میوه و سبزیجات تازه

 مصرف روزانه و مداوم انواع سبزیجات و میوه های تازه می تواند نقش به سزایی در تسریع و بهبود روند سم زدایی داشته باشد. رژیم های غذایی مملو از فیبر، کربوهیدرات و آنتی اکسیدان می تواند سبب افزایش انرژی، افزایش سوخت و ساز بدن و تسریع فرآیند سم زدایی بدن شود. فیبرها با افزایش حرکات روده و از سوی دیگر با اتصال به سموم موجود در روده ها در فرآیند دفع سموم بدن نقش مهمی دارند.

تازه خوری و اصول تازه خوری

۴-مصرف فراوان مایعات

نوشیدن آب زیاد یکی از راه های دفع سموم بدن می باشد.

خوردن حداقل ۸ لیوان آب در روز! چرا که آب به طور طبیعی تمام مواد اضافی بدن، سموم و ناخالصی ها را از راه های مختلف مثل ادرار و عرق به بیرون می فرستد.

۵-ورزش و فعالیت بدنی 

ورزش کردن یکی از راه های دفع سموم بدن می باشد.

۱ ساعت ورزش در روز بهترین راه برای کمک به سم زدایی بدن است. در هنگام ورزش تنفس تندتر و جریان خون سریع تر شده و در نتیجه تعریق بیشتر و حجم ادرار افزایش می یابد.

۶-مواد غذایی کمک کننده 

لیست مواد غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کنه

 مصرف سیر، کلم، جعفری، ترب سیاه، کنگر فرنگی، چغندر قند و مارچوبه در رژیم غذایی به بدن کمک می کند تا سموم و مواد زاید به ویژه آلودگی هایی مانند سرب و جیوه از بدن خارج شوند.

میوه های قرمز رنگ جزو میوه های سم زدای قوی به حساب می آیند. در بین میوه های قرمز، خواص توت فرنگی بیشتر است. این میوه سرشار از پتاسیم است و می تواند به تمیز شدن کبد کمک زیادی کند.

۷-زندگی بدون استرس و سرشار از انرژِی مثبت

زندگی بدون استرس و داشتن روحیه ی شاد و مثبت یکی از راه های دفع سموم بدن است.

غذای روح تان را فراموش نکنید! داشتن انرژی مثبت و دید مثبت نسبت به مسائل و اتفاقات زندگی هم ایمنی بدن شما را بالا می بره و هم اینکه احساس بهتری را بهتون میده.

دوستان عزیزم امیدوارم مطالب براتون مفید و کاربردی بوده باشه. تمام هدف ما در مجموعه ی eatnet اینه که دیدگاه مون را نسبت به غذا و بعد روحی و روانی خوراک تغییر بدیم و سبک زندگی سالم و تازه خوری را جزو الویت هامون قرار بدیم. امیدواریم با حمایت های شما عزیزان بتونیم این مسیر را با موفقیت طی کنیم.

چطور خودم را دوست داشتم باشم ؟

با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
فریبا کرمی
فریبا کرمی هستم مدیر وبلاگ ایت نت به تولید محتوای کاربردی و رفع دغدغه های روزانه در حوزه غذا و آشپزی و سبک زندگی سالم علاقه دارم.

  تازه خوری و اصول تازه خوری

  مقاله قبلی

  کرونا و بی تحرکی کودکان ۱( قسمت اول )

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  بیشتر در تغذیه سالم